CHRZEST  ŚWIĘTY

Chrzty udzielane są w parafii zamieszkania rodziców. w ostatnią  niedzielę  miesiąca, godz.  1200.

Inny termin można uzgodnić z duszpasterzem.

Parafią rodziców jest parafia, w której mieszkają od 6 miesięcy. Nie ma znaczenia miejsce zameldowania.

Należy zgłosić dziecko do chrztu na miesiąc przed planowanym chrztem (z wyjątkiem gdy dziecko jest chore lub jest w niebezpieczeństwie śmierci).

Konferencja dla Rodziców i Rodziców Chrzestnych w sobotę przed ostatnią  niedzielę  miesiąca po nabożeństwie wieczornym.

Spisanie  aktu  Chrztu - najpóźniej  w  piątek  poprzedzający  niedzielę Chrztu.

Wymagane  dokumenty:

1.    Metryka  urodzenia  dziecka  ( USC ), dowody osobiste rodziców i chrzestnych;

2.    Oświadczenia podpisane przez chrzestnych z naszej parafii lub Zaświadczenie  dla  rodziców  chrzestnych  od  proboszcza miejsca zamieszkania, jeśli aktualnie  mieszkają poza parafią Chrztu.

3.    W przypadku dzieci spoza naszej parafii - pozwolenie właściwego proboszcza na chrzest poza własną parafią.

Funkcja chrzestnego (chrzestnej) może zostać powierzona osobie, która spełnia następujące wymagania: jest katolikiem, który przyjął Eucharystię i bierzmowanie, ukończył 15 rok życia, jest wolny od kar kanonicznych i nie jest ani ojcem ani matką osoby przyjmującej chrzest. Ponadto ma prowadzić życie zgodne z zasadami wiary i moralności katolickiej, w tym m.in. przyjmować sakramenty, zwłaszcza sakrament pokuty i Eucharystii. Stąd też osoby, które żyją na sposób małżeński bez małżeństwa kanonicznego (w tym poprzestające tylko na związku cywilnym), odstępcy od wiary, osoby niepraktykujące, uczniowie, którzy zrezygnowali z uczestniczenia w lekcjach religii, osoby publicznie manifestujące przekonania niedające się pogodzić z nauczaniem Kościoła katolickiego nie mogą zostać dopuszczone do tej funkcji, gdyż nie są gwarantami katolickiego wychowania dziecka i osobami wspierającymi rozwój religijny ochrzczonego. Proboszcz i szafarz chrztu mogą podjąć decyzję o dopuszczeniu do funkcji chrzestnego na podstawie swojej wiedzy lub na podstawie aktualnego zaświadczenia wydanego przez parafię zamieszkania kandydata do tej funkcji (formularz CH-08). Do ich kompetencji należy również decyzja o dopuszczeniu do pełnienia funkcji chrzestnego osoby młodszej niż przewidują to przepisy, o ile spełnia wszystkie pozostałe wymagania.

Do funkcji chrzestnego, ale wyłącznie razem z pierwszym chrzestnym, który musi być katolikiem, może zostać dopuszczony także chrześcijanin, będący członkiem wspólnoty Kościoła wschodniego niekatolickiego (prawosławnego). Pozostali chrześcijanie niekatolicy mogą zostać dopuszczeni wyłącznie jako świadkowie chrztu, zawsze z chrzestnym katolikiem. Nie mogą to jednak być osoby, które odstąpiły od pełnej jedności z Kościołem katolickim, dokonując apostazji lub schizmy.

OŚWIADCZENIE KANDYDATA NA RODZICA CHRZESTNEGO (składane w parafii zamieszkania):

Świadomy(-a) odpowiedzialności przed Bogiem oraz przyjmowanych na siebie obowiązków rodzica chrzestnego / świadka bierzmowania, oświadczam, że:

- ukończyłem(-am) 15 rok życia;

- zostałem(-am) ochrzczony w Kościele katolickim i przyjąłem(-ęłam) sakrament bierzmowania;

- nie wystąpiłem(-am) z Kościoła katolickiego;

- uczestniczę w lekcjach religii - katechezie szkolnej lub parafialnej (dotyczy osób w wieku szkolnym);

- jestem osobą praktykującą życie sakramentalne w Kościele katolickim (uczestniczę w niedzielnej Mszy św., korzystam z sakramentu pokuty i przyjmuję Komunię świętą);

- prowadzę życie zgodne z wiarą katolicką (w szczególności: nie żyję w związku niesakramentalnym i nie neguję nauczania moralnego Kościoła katolickiego);

- uczynię wszystko, aby należycie wypełnić obowiązek, jaki podejmuję.

Sakrament Chrztu świętego
w parafii pw. św. Stanisława BM w Czemiernikach

Konferencja przedchrzcielna

Niedziele chrzcielne (ostatnia niedziela miesiąca) podczas Mszy św. o godz. 1200

* 29 lipca 2023 r. – godz. 1830

* 30 lipca 2023 r.

* 26 sierpnia 2023 r. – godz. 1830

* 27 sierpnia 2023 r.

* 23 września 2023 r. – godz. 1845

* 24 września 2023 r.

* 28 października 2023 r. –godz. 1800

* 29 października 2023 r.

* 25 listopada 2023 r. – godz. 1800

* 26 listopada 2023 r.